KONTAKT

POHODLNĚJŠÍ ŽIVOT


Tel.:+420 775 909 402
 +420 604 909 402
email:info@pohodlnejsizivot.czčlen České asociace úklidu a čištěni


S námi je Váš život POHODLNĚJŠÍ


Článek

Jelikož se při úklidu všichni setkáváme s problémy, pojďme se na některé společně podívat blíže.

 

Sprchový kout byl původně z čirého skla, ale nyní připomíná sklo mléčné.

Je to způsobeno vodním kamenem, který se usazuje po zaschnutí kapek vody. Předcházet usazování je možné pravidelným otřením stěn sprchového koutu po každém vysprchování a důkladným větráním. Existují přípravky, které zamezují usazování vodního kamene a po jejíž aplikaci je odstranění kamene snažší. Tyto přípravky je vhodné aplikovat hned po instalaci nové sprchové stěny, u déle používaných zástěn je nutno počítat s nižším účinkem. 

Lze odstranit usazený vodní kámen okolo baterie na umyvadle?

Ano lze, je to zdlouhavá práce, vyžadující trpělivost, ale vodní kámen lze odstranit téměř 100%. K odstranění používejte kvalitní čistící prostředky k tomu určené, nepoužívejte přípravky, které obsahují kyselinu chlorovodíkovou a nezapomeňte na mechanické působení. 

V koupelně máme cihlovou dlažbu a je skoro šedá místo červená.

Cihlová dlažba je velmi nasákavý materiál, který vsaje všechnu vodu, která se dostane na podlahu včetně všech nečistot. Dlažbu je potřeba hloubkově vyčistit a po té uzavřít impregnací. Impregnace dlažbu uzavře před vnikáním vody a nečistot.   

Na dřevěný nábytek se „lepí" prach, je matný a snadno se na něm vytvoří otisky prstů. 

Používáte často leštěnku nebo mýdlový čistič. Zkuste se na to podívat jako na mýdlo v koupelně - namočíte si ruce (navlhčíte), umyjete mýdlem a .. ?? .. a opláchnete. Uděláte totéž i se svým nábytkem?? NE! Na dřevěný nábytek je vhodné používat vlhkou utěrku z mikrovlákna s roztokem alkoholového čističe a 2 - 3x do roka ošetřit přírodními vosky.

Na dřevěné podlaze se objevují mapy a fleky.

Pravděpodobně k vytírání používáte příliš mokrý mop nebo hadr. Dřevěné podlahy by se neměly vůbec máčet! Dřevo je nasákavý materiál. Voda vniká mezi spáry a dřevo bobtná, což vede k poškození. Vytírat pouze na vlhko! K tomu nám výborně poslouží mikrovláknový mop a voda s roztokem v rozprašovací láhvi.

Na dřevěné i laminátové podlaze se objevují šmouhy.

S největší pravděpodobností před vytíráním nepoužíváte vysavač. Před vytíráním vysajte nebo použijte mikrovláknový mop na sucho, pomocí kterého odstraníte prach i z lišt.

Vysávám a přesto mám podlahu samou šmouhu.

Používáte mýdlový čistič? Zkuste 2 - 3x vytřít vlažnou vodou bez přípravku, uvidíte, že i tak voda bude pěnit a podlaha bude lesklejší. Podlahy je vhodné ošetřit přírodním voskem a při běžné údržbě používat přípravek, který přírodní vosk obsahuje, tím zároveň dosáhnete protiskluzového efektu. 

Mám toaletu čistou, čerstvě umytou a přesto je stále cítit.

Vodní kámen a močovina se usazuje pod límcem toaletní mísy. Vodní kámen zpod límce mísy je možné odstranit WC kartáčem s ouškem. K provonění toalety existují olejové osvěžovače, které se nastříkají do nádoby od WC kartáče a toaletu příjemně osvěží.

Na vyčištění baterie jsem použila přípravek na čištění toalet a baterie změnila barvu.

Bohužel, toto poškození je nevratné, způsobuje ho kyselina chlorovodíková, která je obsažena v přípravcích na čištění toaletních mís. Nedoporučuji používat přípravky s touto kyselinou jinde než v toaletní míse a vždy je potřeba si přečíst návod na použití a čas působení.

Musím dezinfikovat?

V našich domácnostech dezinfekce není nutná, ani vhodná. Čistoty a hygieny můžeme dosáhnout při běžném úklidu normálními prostředky bez dezinfekčních přísad.Často používám troubu a občas něco vyteče.

K čištění trub se používají alkalické přípravky, které lépe účinkují, když si troubu předehřejete na 40 - 50 °C. Čistící prostředek je potřeba důkladně vymýt.

Mám nerezovou lednici a jsou na ní vidět všechny otisky prstù.

Lednici a jiné nerezové části je potřeba řádně odmastit, umýt a uzavřít povrch impregnací. Otisky prstù se budou snadněji odstraňovat, bude stačit vlhká utěrka
z mikrovlákna
.

Mám sklokeramickou desku na vaření a dělají se mi na ní duhové kruhy, které nejdou odstranit.

Duhové kruhy způsobuje přípravek na mytí nádobí, který na umyté sklokeramické desce ulpěl po umytí. Desku myjte přípravkem k tomu určeným, pokud nemáte jinou možnost, desku vždy opláchnete čistou vodou.

Mám poškrábaný nerezový dřez.

Bohužel, to již opravit nelze. Pravděpodobně je to způsobeno čištěním houbičkou na nádobí, která je pokrytá zeleným či černým padem (pad je brusná textilie a zelený s černým patří k těm nejtvrdším). Vhodné je používat houbičku s bílým padem, který neškrábe.

V kuchyni mám PVC, je podlahu možné oživit?

PVC je možné voskovat polymerovými vosky, které se snadněji udržují a lehce se doplňují.